Ekim’de Gaziantep’te ’Uluslararası Göç Kongresi’

Gaziantep Üniversitesi Uluslararası Göç Kongresi

Hür Akademisyenler Derneği-HAKAD (The Association of Free Academicians-FACAD)’ın da destekçileri arasında bulunduğu, Gaziantep Üniversitesi, Global Health ve Union of Medical Care and Relief Organizations (UOSSM) ortaklığında ve Beyrut Amerikan Üniversitesi iş birliğinde, Gaziantep’te, 14- 18 Ekim 2019 tarihlerinde Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa, Uzak Doğu, Orta Doğu ile Kuzey Afrika ülkelerinin önde gelen yüksek itibarlı üniversite ve araştırma merkezlerinden 250’nin üzerinde akademisyen ve araştırmacının katılacağı bir kongre düzenlenmektedir. Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan çalıştay ve panellerde; Mülteci ve Göçmen Hakları, Akademik ve Mesleki Eğitim Programları, Sağlık Güvenliği ve Yönetimi, Toplumsal Uyum ve Entegrasyon, Sosyal ve Geleneksel Medya, İnsan Kaçakçılığı ve Çocuk İşçiliği, Sağlıkta Eşitlik ve Sosyal Adalet, Kalkınmada Sivil Toplumun Rolü, Emek İlişkileri ve Süreçleri ve Toplumsal Sorunlar gibi onlarca konu ön plana çıkarılıp ele alınacaktır.

Bu kongreyle, toplumsal ve çevresel mücadele mekanizmalarını iyileştiren ve küresel kaynakları, kriz içindeki Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika ülkelerinde yaşayan Suriyeli göçmenlerin sağlık koşullarını iyileştirmek için kullanan iş birliği modellerinin gelişmesine teşvik hedefiyle derlenmiş verilerin ve üretilmiş bilgilerin paylaşılması amaçlanmaktadır.

14 Ekim günü, kongre Türkiye ve dünyadan siyaset, bilim ve akademi alanında tanınan kişilerin protokol konuşmalarıyla başlayacak ve 3 gün boyunca tüm katılımcılara açık 6 özel oturum ile birlikte eşzamanlı 51 çalıştay oturumu gerçekleşecektir. Sözlü sunumlar, mini sempozyumlar ve poster anlatımlarının da yer alacağı kongre, 17 Ekim 2019’da davetli konuşmacıların katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı ile son bulacak.

Kongre’de yer alacak özel oturumlarda Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Dawn Chatty, Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Fuat Keyman, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Ayhan Kaya ve Trent Üniversitesi’nden Dr. Feyzi Baban, Kahire Üniversitesi’nden Dr. Hassan Hanafi, Ankara Üniversitesi’nden Dr. Hayri Kırbaşoğlu, UOSSM’dan Monzer Yazji, Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden İman Nuwayhid, John Hopkins Kimel Kanser Araştırmaları Merkezi’nden Otis Brawley, Trinity Sağlık Merkezi’nden Mouhanad Hammami, MPHI’dan Renee Canady, Lübnan STK Ağı’ndan Kamal Muhanna konuşmalarını; Michigan State Üniversitesi’nden Dr. Stephanie Nawyn, Michigan Kamu Sağlık Enstitüsü’nden May Yassine, Global Health’den Dr. Adnan Hammad ve Gaziantep Üniversitesi’nden Dr. Şehmus Demir’in moderatörlüğündeki oturumlarda yapacaklardır.

Bunların yanı sıra Kaliforniya Üniversitesi, Alberta Üniversitesi, Beyrut Amerikan Üniversitesi, Wayne State Üniversitesi, Balamand Üniversitesi, Sousse Üniversitesi, Nebraska Üniversitesi, John Hopkins Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Yalova Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi gibi pek çok üniversitenin yanı sıra İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi, Orta Doğu Fransız Enstitüsü, Tunus Sağlık Haklarını Koruma Derneği, ABD’deki Toplum Sağlığı ve Araştırma Merkezi ve Henry Ford Sağlık Sistemi gibi araştırma merkezlerinden alanında önde gelen akademisyenler kongrede katkılarını sunacaklardır. 

https://www.syrianrefugeeconference.com/tr/ adresi üzerinden kongre programı, katılımcıları ve diğer konularla ilgili bilgilere ulaşılabilir.