ALÇAK SALDIRIYI LANETLİYORUZ! (10.12.2016, BEŞİKTAŞ)

10 Aralık'ta İstanbul, Beşiktaş'ta gerçekleştirilen alçak saldırıları lanetliyor, milletimize sabır ve metanet diliyoruz!


Akademisyenler olarak bu hain saldırıların karşısında ve halkımızla birlikteyiz.

Adalet, eşitlik, özgürlük ve mazlum insanlar adına küresel boyutta milletçe attığımız her adımın; İnsanlık adına söz sahibi olmaya çalıştığımız her alanın küresel güçlerin rahatını kaçırdığının farkındayız.

Bu son saldırıyı da, terör örgütleri ile bölgemizi ve Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak için yürütülen vekâlet savaşlarının bir parçası olarak kabul ediyoruz.

Hiçbir saldırı, bu milletin adalet ve insan odaklı medeniyet inşası yolundaki azmini kıramayacak, gönül coğrafyası ile ilişkilerini kesemeyecek, birlik ve beraberliğini bozamayacaktır.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar ve milletimize sabır diliyoruz.

Hür Akademisyenler Derneği, HAKAD

The Association of Free Academicians, F-ACAD

(12.12.2016)

We damn the cowardly and craven attacks on 10th December in Istanbul Besiktas; we wish patience and strength for our nation!


As academicians we are with our people and against these traitorous assaults.

We are aware of that, every field we try to have influence on the name of mankind, every global step we take for justice, equality and freedom of oppressed people as a leading nation disrupts the comforts of global powers.

This latest attack is also considered as a part of the proxy war that has been carried out by terrorists to destabilize Turkey and our zone.

None of attacks will achieve to either break the perseverance of this people being on the road of justice and human-centered civilization construction, or break the relationships with Turkish heartland geography, or break the unity and solidarity.

We wish mercy from Allah to our martyrs, emergency healing to our veterans and patience to our people.

The Association of Free Academicians, F-ACAD

Hür Akademisyenler Derneği, HAKAD

(12.12.2016)