15 TEMMUZ VE FETÖ İLE MÜCADELE

Millet-devlet kucaklaşmasının ortaya çıkardığı istikrar ve huzur ortamının korunması için daha hassas davranmaya davet ediyoruz.

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı canlarını siper ederek bu kutlu zaferi milletimize armağan eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Küresel güçlerin maşası olarak dinimize, vatanımıza, milletimize ve bizi bir arada tutan değerlerimize saldıran hainleri lanetliyoruz. FETÖ’ye karşı yürütülen mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. 

Tarihimize milletimiz adına yazılan 15 Temmuz destanının etkisinin azaltılması ve oluşturulacak yeni mağduriyetlerle devlet-millet bütünleşmesinin muhtemel saldırılara karşı direnç kaybetmesi adına bazı yerlerde “bilinçli” bir manipülasyon yapılarak FETÖ’ye karşı yürütülen operasyonlarda terör örgütü ile bağlantısı bulunmayan kişilerin de cezalandırılarak mağdur edilmesi yönünde toplum nezdinde oluşan algı; FETÖ’nün hala diri kalan birimlerinin, süreci yönlendirmeye çalıştığı kanaatini doğrular mahiyettedir. Herhangi bir terör örgütüyle bağı bulunmayan başta akademisyenler olmak üzere kamu görevlilerinin açığa alınması, gözaltına alınması veya tutuklanması kamu vicdanında tamiri imkânsız hasarlar oluşturmaktadır.

Bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından, bu sürecin haksız mağduriyetler oluşturduğu yönünde dile getirilen açıklamalar, durumun vahametini göstermektedir.

Etkin bir şekilde yürütülen mücadelenin adalete ve devlete olan güvenin zedelenmeyeceği bir hassasiyet içerisinde sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede kişiler hakkında belge veya somut bir delil olmadan sadece itham/ihbarlara dayanılarak gözaltı ve tutuklama kararının alınmaması önem arz etmektedir. 

Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ ile mücadelenin bir bütün olarak değerlendirilmesi, alt kadrolardaki insanlarla sınırlandırılmaması, üst düzeyde, nitelikli ve stratejik kadroların da gözden geçirilerek hakkaniyet içerisinde devam ettirilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Kamu vicdanının rahatlatılması, toplumsal barışın sağlanması, millet-devlet kucaklaşmasının ortaya çıkardığı istikrar ve huzur ortamının korunması açısından daha hassas davranılması milletimizin ortak beklentisidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

HAKAD (Hür Akademisyenler Derneği)

21 Kasım 2016