DİYARBAKIR ANNELERİNE DESTEK:

Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde 22 Ağustos’ta 70 yaşındaki anne Hacire Akar’ın çekiçle camı kırması ve oturma eylemi başlatması ile “kırılma noktası” olarak ifade edilebilecek bir süreç başlamış oldu.

Oğlunun HDP aracılığıyla PKK’ya kaçırıldığını söyleyen ve buna isyan eden Hacire Annenin, 3-4 günlük direnişi başarılı oldu ve oğlu geri geldi.

30 Ağustos’ta Remziye Akkoyun isimli anne HDP Diyarbakır il binasının önünde oturma eylemine başladı. Bu eyleme daha sonra Sariye Tokay ve diğer anneler katıldı. Annelerin yanında, yürekleri yangın yerine dönen babalar ve diğer yakınları vardı.

Sayıları her geçen gün artan annelerin başlattığı vicdan direnişi, PKK zulmü karşısında Kürtlerin ve vicdan sahibi tüm insanların sesini temsil ediyor. Bugün Kürt anneleri ve babaları en değerli varlıklarını çalan terör örgütüne isyan ediyor.

Diyarbakır annelerinin feryadı, evlatlarını terör örgütlerine kaptıran yüreği yanmış annelere umut olduğu kadar, insanımız üzerinde karanlık emeller güden bütün mihraklara korku salıyor. Annelerin her türlü siyasi görüşü aşan çığlığı şunu haykırıyor:

Artık evlatlarımızın bizden koparılmasına, umutlarımızın heba edilmesine tahammülümüz kalmadı.  Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın, ülkemizin geleceğini karartmak için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Evlatların yeri anne kucağı, aile ocağıdır!

Evlatları dağlarda rehin tutulan annelerin feryadı da, askere gönderdiği oğlunun ölüm haberiyle yıkılan annelerin feryadı da bizim feryadımızdır.  Tüm insanlarımızı ve bu ülkenin sağduyusunu temsil eden akademisyenleri, annelerin başlattığı bu vicdan hareketini desteklemeye davet ediyoruz.

Hür Akademisyenler Derneği-HAKAD