Anadolu İrfan Buluşmaları

 

Anadolu İrfan Buluşmaları ilk programı ile başladı.

Hür akademisyenler Derneği ve Anadolu Platformu Ankara Temsilciliği tarafından organize edilen program 4 Ocak Cumartesi günü Saat 19:00’da genel merkezimizde düzenlendi. 

HAKAD YK Başkanı Doç Dr Davut Akduman’ın sunuş konuşmasıyla başlayan Programda Ankara İl Sağlık Müdürü Prof Dr Mehmet Gülüm tarafından "Şehir Hastaneleri" konusunda bir sunum gerçekleştirildi. Sağlıkta dönüşüm sürecinde şehir hastanelerinin önemine değinen Prof Dr Gülüm, toplumda oluşturulan negatif algının aksine entegre hastanelerle sunulan sağlık hizmetin ve yataklı hizmetlerin niteliği ve sağlık turizmi de dahil olmak üzere ülke ekonomisine sağlayacağı katkılar üzerinde durdu. Bilkent Şehir Hastanesi sürecinde elde edilen deneyimin daha sonra kurulacak şehir hastanelerinde kullanılmasının önemine değindi. Soru-cevap kısmında, Bilkent Şehir Hastanesi sürecinin ve gelinen noktanın yeterince anlatılamadığı belirtildi. Dünyadaki uygulamalar göz önünde bulundurulduğunda, bizdeki modelin özgün ve verimli olması açısından öneriler değerlendirildi.

Tanışma sonrasında Adıyamanlı çiğ köfte ustası Mahmut İde tarafından hazırlanan çiğ köfte ikram edildi ve TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Nurullah Akçayır tarafından Gönül Türkülerimizden oluşan mini bir konser verildi. Sümmani’den, Nesimi’den, Aşık Emrah’tan, İbrahim Hakkı’nın sözlerinden ve kendi eserlerinden oluşan program, Erbane ustası Taç Huseyni tarafından Mevlana’nın sözleri ile bestelenen Farsça ve Soranice’den eserler ve Kırşehir Türkülerinden oluşan müzik dinletisi ile devam etti.

Akademiden, bürokrasiden ve sivil toplumdan yaşamın içinde katkılarıyla hikayesi bulunan seçkin bir topluluğun iştirak ettiği program, katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi.

Programın sonunda katkı sunan konuklarımıza Anadolu Platformu Ankara Temsilcisi Mesut ÇAÇA tarafından Harput Dibek Kahvesi takdim edildi.