Edebiyat ve Ahlak Atölyesi Başladı.

Edebiyat ve Ahlak Atölyesi Başladı.

Hür Akademi Düşünce Okulu Kapsamında, Şehir ve Medeniyet Derneği işbirliğiyle düzenlediğimiz HAKAD Edebiyat ve Ahlak Atölyesi Yazar Betül Şatır ile başladı. İlk derste insanın neden yazdığı sorusuna cevaplar arandı. 
"Yazmak bir düş görmek ve ona inanmaktır. Yazmak kapalı olanı açmak, içte olanı ifşa etmektir.

 

Eleştirel Düşünce Atölyesi Tamamlandı

Eleştirel Düşünce Atölyesi Tamamlandı

Hür Akademi Düşünce Okulu kapsamında düzenlediğimiz "Eleştirel Düşünce Atölyesi" son dersle birlikte tamamlandı.

Dersin sonunda kısa bir konuşma yapan HAKAD YK Başkanı Doç Dr Davut AKDUMAN, baştan sona yoğun bir özveriyle dersleri yürüten Prof Dr Hasan AYIK’a ve tüm katılımcılara teşekkür etti.  Prof Dr AYIK’a teşekkür belgesinin takdimi sonrası, katılımcılar belgelerini Hür Akademi Düşünce Okulu Koordinatörü Prof Dr AYIK’tan aldılar. 

Başta derin ilmi ve samimiyetiyle dersleri sunan Prof Dr Hasan AYIK olmak üzere, Atölyenin yürütülmesinde yoğun bir emek ortaya koyan HAKAD Genel Sekreteri Öğr. Gör. Hacer BAŞER ve Atölye Asistanı Nursena BEDİR’e ve tüm katılımcılara yürekten teşekkür ediyoruz.

Anadolu İrfan Buluşmaları Başladı

Anadolu İrfan Buluşmaları Başladı

 

Anadolu İrfan Buluşmaları ilk programı ile başladı.

Hür akademisyenler Derneği ve Anadolu Platformu Ankara temsilciliği tarafından organize edilen program 4 Ocak Cumartesi günü Saat 19:00’da genel merkezimizde düzenlendi. 

Hayır Kermesimiz Tamamlandı

Hayır Kermesimiz Tamamlandı

Hayır Kermesimize katkı sunan tüm dostlara Teşekkürlerimizle...

Eleştirel Düşünce Atölyesi Başladı

Eleştirel Düşünce Atölyesi Başladı

Hür Akademi Düşünce Okulu kapsamında yürütülen

Eleştirel Düşünce Atölyesi 08 Kasım 2019 tarihinde Hacı Bayram Mahallesindeki Genel Merkezimizin yeni binasında başladı.

Yaklaşık 12 hafta olarak planlanan atölye çalışmamız, Hacı Bayram Veli Üniverisitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr Hasan AYIK tarafından sunulmaktadır.

İlk derste eleştirinin temel kavramları olan ilişkilendirme, tanımlama, fikir ve mantık üzerinde duruldu.

Geniş katılımın olduğu ders ilgiyle işlendi.

Derslerimize ait videoları medya kanalımızdan görüntüleyebilirsiniz.

HAKAD YouTube Kanalı

2019/2020 Akademik Yıl Açılış Dersi

2019/2020 Akademik Yıl Açılış Dersi

2019/2020 Akademik Yıl Açılış Dersi

Yeni Genel Merkezimizde 25.10.2019 tarihinde saat 17:00 de "2019/2020 Akademik Yıl Açılış Dersi" ile faaliyetlerimize başlandı.

HAKAD İstişare Kurulu Üyesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mehmet BARCA tarafından sunulan dersin konusu “Sivil Toplum ve Üniversite” olarak belirlenmişti.

Yeni Dernek Merkezimizde Aile Kahvaltısı

Yeni Dernek Merkezimizde Aile Kahvaltısı

Hür Akademisyenler Derneği,  Anadolu Platformu Ankara Temsilciliği ve Şehir Medeniyet Derneği üyeleri ve gönüllüleri kahvaltı programında buluştu.

"Sıcak çaylar bizden, kahvaltılıklar sizden" mottosuyla evde hazırlanan kahvaltılıklar paylaşıldı. 

HAKAD Felsefe Atölyesi Tamamlandı

HAKAD Felsefe Atölyesi Tamamlandı

Hürakademi Düşünce Okulu kapsamında gerçekleştirilen ilk eğitim çalışması olan, "İslam Düşüncesi ile karşılaştırmalı olarak Felsefenin Serüveni" nin işlendiği HAKAD Felsefe Atölyesi 19.04.2019 tarihinde Ankara ÖZEV binasında saat 20:00’de gerçekleştirilen son dersiyle tamamlandı.

Program sonunda Hacı Bayram Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr Hasan AYIK’a, programa desteklerinden dolayı ÖZEV Yönetim Kurulu Başkanı Tekin BAŞER, Soner GÜLTEKİN ve Muharrem ESEN’e Teşekkür Belgeleri takdim edildi.

Daha sonra derslere düzenli olarak devam eden katılımcılara Katılım Belgeleri takdim edildi.

HAKAD Proje Ofisinden Proje Geliştirme Eğitimi

HAKAD Proje Ofisinden Proje Geliştirme Eğitimi

HAKAD Proje Ofisi, Anadolu Platformu Araştırma Geliştirme Proje Birimi(ARGEP) ile birlikte 16-17 Mart 2019 tarihinde Ankara’da "Proje Geliştirme Eğitim Programı" düzenledi.
Keçiören Belediyesi’nin iştirakiyle, Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı’nda gerçekleştirilen programda, AB proje uzmanı Ayça Haykır tarafından iki gün boyunca proje eğitimi verildi.

İl/Üniversite Temsilcileri Ankara’da Toplandı

İl/Üniversite Temsilcileri Ankara’da Toplandı

Hür Akademisyenler Derneği-HAKAD, yeni dönem ilk İl/Üniversite Temsilciler Toplantısını 23 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da Estergon Kalesinde gerçekleştirdi. Program, günboyu süren oturumların ardından il temsilcilerinin HAKAD’ın yeni dönem yapılanması ve faaliyetleriyle ilgili beklenti ve kanaatlerini dile getirmeleriyle son buldu. 

FELSEFE ATÖLYESİNDE İLK DERS

FELSEFE ATÖLYESİNDE İLK DERS

Hür Akademi Düşünce Okulu ilk faaliyetiyle başladı.

Düşünce okulu kapsamında yürütülecek olan "HAKAD Felsefe Atölyesi"nde ilk olarak İslam Düşüncesi ile karşılaştırmalı olarak "Felsefenin serüveni" işlenmeye başlandı. Prof Dr Hasan AYIK Hocanın sunumuyla 12 hafta sürecek olan programda 8. yüzyıldan başlanarak günümüze kadar düşünce alanında insanlığın birikimi katılımcılarla birlikte işlenecektir.

HAKAD Yönetiminden PTT Genel Müdürü Kanan Bozgeyik’e ziyaret

HAKAD Yönetiminden PTT Genel Müdürü Kanan Bozgeyik’e ziyaret

Hür Akademisyenler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri 23 Ocak 2019 tarihinde PTT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kenan BOZGEYİK Beyi ziyaret etti.

HAKAD Yönetim Kurulu Başkanı Davut AKDUMAN tarafından, ülkemizdeki akademik çalışmalar ve organizasyonlara desteklerinden dolayı Sayın Kenan BOZGEYİK Beye teşekkür edilip plaket takdim edildi.

HAKAD Yeni Sürece Hazırlanıyor

HAKAD Yeni Sürece Hazırlanıyor

HAKAD YK Toplantıları

Hür Akademisyenler Derneği yeni yönetimi belirlendi.

Yönetim Kurulu Başkanlığına Davut AKDUMAN, Başkan Yardımcılıklarına Mahsum AYTEPE ve Mehmet GÜLÜM getirildi. HAKAD Genel Sekreterliğine Hacer BAŞER Hanım, Muhasip Üyeliğine ise Ömer VARIŞLI getirildiler. Yönetim kurulu üyeleri Hasan AYIK, Muharrem KAPLAN, Suna KOÇ ve Ahmet Ayhan KOYUNCU ile birlikte yoğun bir çalışma sürecine giren yeni yönetim, 2019 yılı ile birlike daha aktif ve faaliyetlerle dolu bir sürece hazırlanıyor.

HAKAD Genişletilmiş İstişare ve 2. Olağan Genel Kurulu

HAKAD Genişletilmiş İstişare ve 2. Olağan Genel Kurulu

2015 yılında resmiyet kazanan HAKAD, Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan akademisyenleri bir çatı altında buluşturma hedefiyle yola çıkmıştı. Akademisyenlerin sivil bir platformda ortak sorumluluk projeleri geliştirmesi için kurumsal bir zemin oluşturan HAKAD, 8 Aralık 2018 tarihinde Ankara'da Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen akademisyenlerin karşılıklı müzakere ve istişare imkânı bulduğu genel kurulda HAKAD'ın idari yapısında da bir takım değişikliklere gidildi.  

Alçak Saldırıyı Lanetliyoruz!

Alçak Saldırıyı Lanetliyoruz!

Akademisyenler olarak bu hain saldırıların karşısında ve halkımızla birlikteyiz.

Adalet, eşitlik, özgürlük ve mazlum insanlar adına küresel boyutta milletçe attığımız her adımın; İnsanlık adına söz sahibi olmaya çalıştığımız her alanın küresel güçlerin rahatını kaçırdığının farkındayız.

15 Temmuz ve FETÖ ile Mücadele

15 Temmuz ve FETÖ ile Mücadele

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı canlarını siper ederek bu kutlu zaferi milletimize armağan eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Küresel güçlerin maşası olarak dinimize, vatanımıza, milletimize ve bizi bir arada tutan değerlerimize saldıran hainleri lanetliyoruz. FETÖ’ye karşı yürütülen mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz.

HAKAD Yönetim Kurulu Toplandı

HAKAD Yönetim Kurulu Toplandı

Teşkilatlanma ve gündemdeki meselelerin değerlendirildiği toplantıya dernek başkanımız Prof Dr Ali GÜR, yönetim kurulu üyelerimiz Prof Dr Ekrem ATALAN, Prof Dr Muhittin ATAMAN, Prof Dr Sedat AKTAN,  Doç Dr Davut AKDUMAN, Yrd Doç Dr Mahsum AYTEPE, Yrd Doç Dr Mehmet ULUKÜTÜK ve denetim kurulu üyesi Prof Dr Nihat IŞIK katıldılar.

 

Teröre Sessiz Kalmadık!

Teröre Sessiz Kalmadık!

Hür Akademisyenler Derneği Başkanı Gür "Teröre Sessiz Kalmayacağız" konulu imza kampanyasına bin yediyüzün üzerinde akademisyenin destek verdiğini bildirdi.

Millet Devlet El Ele

Millet Devlet El Ele

15-16 Temmuz 2016’da ülkemize yaşatılanlar bir darbe girişimidir ve Türkiye’ye yapılmış bir şiddet kullanımı ve savaş ilanıdır. Bu savaş ilanının karşısında tüm halkımız, sivil toplum örgütlerimiz, siyasi partilerimiz, basın ve medya kuruluşlarımız, emniyet güçlerimiz ve darbe karşıtı vatansever askerlerimiz olağan üstü bir kahramanlık örneği göstererek bir meczuptan emir alan Fethullahçı Terör Örgütü mensupları darbecilere kanları ve canları ile gerekli cevabı vermişlerdir.

20 Mart 2016 İl Temsilcileri Toplantısı

20 Mart 2016 İl Temsilcileri Toplantısı

Hür Akademisyenler Derneği Yönetim Kurulu, 20 Mart 2016 tarihinde Ankara’da toplandı. Toplantıya 14 Kasım 2015 tarihinde yaptığımız açılış programında il temsilcisi olarak ismi geçen hocalarımız da katıldılar. Toplantıda gelinen aşama detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve bundan sonra atılacak adımlara ilişkin görüş ve öneriler ele alınmıştır. Teşkilatlanma ve faaliyet üst başlığı altında yapılan müzakerelerin sonunda aşağıdaki hususlar karara bağlanmıştır:

Gaziantep’te GÖÇ Sempozyumu

Gaziantep’te GÖÇ Sempozyumu

Hür Akademisyenler Derneği (HAKAD), Gaziantep Üniversitesi, Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) ve Hasan Kalyoncu Üniversitesinin düzenlediği Göç Sempozyumu 22 Ocak Cuma günü Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

Akademyada Yeni Bir Ufuk

Akademyada Yeni Bir Ufuk

Hür Akademisyenler Derneği, Akademiyada Yeni Bir Ufuk” konulu açılış programı, 14 Kasım 2015 tarihinde sabah 10.00’da Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Gür’ün, Derneğin kuruluş süreci, derneğin temel ilke ve yaklaşımlarının neler olduğuyla ilgili prensipleri ortaya koyduğu konuşmasıyla başladı. Prof. Gür yaptığı konuşmada akademiyanın fildişi kulelerde oturarak misyonunu icra edemeyeceği, akademisyenlerin hayatın her alanında etkin ve öncü rolü oynaması gerektiğini ifade etti. Hür Akamisyenler Derneği’nin bu anlayış doğrultusunda hareket edeceğini belirten Prof. Gür, Derneğin kuruluşunda emeği geçen herkese yürekten teşekkürlerini iletti.

Sosyal Bilimler Paneli

Sosyal Bilimler Paneli

Selamlama konuşmalarının ardından Sosyal Bilimler Paneli gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Ergün Yıldırım’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ilk panelde, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Metin Toprak, Prof. Dr. Yasin Aktay, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsamettin Arslan görüşlerini akademisyenlerle paylaştı.

Teknik ve Sağlık Bilimleri Paneli

Teknik ve Sağlık Bilimleri Paneli

Yemeğin ardından programın öğleden sonraki kısmında, Teknik ve Sağlık Bilimleri Paneli gerçekleştirildi. HAKAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür’ün moderatörlüğünde başlayan panelde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir konuşmalar yaptılar.

HAKAD Kuruldu (Tanıtım Toplantısı)

HAKAD Kuruldu (Tanıtım Toplantısı)

Kısa adı HAKAD olan Hür Akademisyenler Derneği, kuruluşunu Ankara’da İç Kale Otel’de yaptığı tanıtım toplantısıyla ilan etti.  İç Kale Otel’de düzenlenen toplantıya Türkiye’nin çeşitli illerinden yüzlerce akademisyen katıldı.